29 Kasım 2011 Salı

Ortak Sınavlardan Önce Oturma Planı Yapıp, Resimli/Resimsiz Sınav Giriş Belgesi Çıkarıyor musunuz?

İster klasik, ister çoktan seçmeli sınav yapınız, özellikle ortak sınavlarda öğrencilerin oturma düzenlerini değiştirerek her sınavda yeni bir oturma planı yapabilirsiniz. Oturma planlarını manuel olarak yapanlar çok iyi bilir, şube listelerinden 3’er, 5’er öğrenci alınarak bu işi yapmak epeyi zahmetlidir. K12NET’de oturma planı yapmak en fazla 10-15 saniye sürer.

Şubeleri kendi içerisinde karıştırabileceğiniz gibi farklı sınıf seviyelerini de karıştırabilirsiniz. Her oturma planı yaptığınızda başka bir dağıtım algoritması çalışır ve daha önce yan yana gelmiş öğrenciler bir daha kolay kolay bir arada olamazlar. Oturma planını hazırlayanlar resim/resimsiz sınav giriş belgeleri çıkarabilirler. Oturma planı yapıp, sınavdan önce ,sınav giriş belgelerinin verilmesinin faydalı olacağını düşünmekteyiz.

Amacı :
Ortak sınavlarda öğrencilerin sınıf seviyelerine ya da şubelerine göre karışık oturtulmasını sağlayarak, sınavdan önce resimli/resimsiz sınav giriş belgelerinin verilmesidir.

Yeri:
Oturma kaydı: Ölçme değerlendirme / Oturma kaydı / Rapor, Kısayol ve İşlemler’den Sınav Oturma Sihirbazı

Sınav Giriş Begesi: Ölçme değerlendirme / Oturma kaydı / Rapor, Kısayol ve İşlemler’den Toplu Oturma Kaydı Listesi
SINAV OTURMA PLANI

Sınav oturma planını hazırlamanız durumunda aşağıdaki gibi resimli giriş belgesi çıkarabilirsiniz
Eğer resimli giriş belgesi çıkarmayıp daha ekonomik bir çıktı almak istiyorsanız aşağıdaki gibi bir doküman da alabilirsiniz.

Sınav Giriş belgeleri çıkarmak için OTURMA KAYDI yapmalısınız. Bu yazımızda oturma kaydının nasıl yapılacağı anlatılmaktadır:

Bir sınav uygulaması için Oturma Kaydı nasıl yapılır;

Öncelikle Ölçme ve Değerlendirme ana modülünde bulunan Oturma Kaydı ekranına gidiniz.
Rapor, Kısayol ve İşlemler’den Sınav Oturma Sihirbazı yazısının üzerine tıklayınız.


Karşınıza gelen ekranda;
İşlem Türü kısmından 2 çeşit işlem yapılabilir. Bunlardan birincisi Oturma Kaydı Ekleme. Bu işlemle ilk kez bir sınav uygulaması için toplu oturma kaydı oluşturulur. Diğeri Oturma Kaydı Silme bununla da daha önce oluşturduğunuz oturma kayıtları silinir.

Şu anda oturma kaydı işlemi yapılacağı için Oturma Kaydı Ekleme seçeneğini seçiniz.

Yükle butonunun yanında bir tarih yazılıdır. Bu tarih oturma kaydının yapılacağı sınavın tarihini içermelidir. Örneğin sizin sınavınızın uygulama tarihi 21.10.2011 ise tarih sekmesine 20.10.2011 yani o tarihi içerecek bir tarih yazınız ve Yükle deyiniz.
Tarihi daha geri çektikçe daha eski uygulamaları görebilirsinizUygulamanızı seçip ileri deyiniz.
Karşınıza gelen bu yeni ekranda karışık seçeneği, sınava girecek olan öğrenciler içinde farklı gruplar var ise bunları birbirine karıştırarak oturma kaydı yapma anlamındadır. Ayrı ayrı seçeneği ise, sınava girecek olan öğrenciler içinde farklı sınıf seviyesi öğrenciler var ise bunları ayır, birbirine karıştırma anlamındadır.

Uygulama sütununda yazan uygulamanın adıdır. Olanlar; sınavın sınıf seviyesine uygun sınava girebilecek öğrenci sayısıdır. Olmayanlar; bu sınav uygulaması için oturma kaydı yapılmamış öğrenci sayısıdır. Ekle sütununda yazan 0 rakamına bastığınızda bu sınav uygulaması için oturma kaydı yapabileceğiniz öğrencileri seçebilirsiniz.
Seçme işlemi yaptıktan sonra oturma kaydı yapılacak kaç tane öğrenci seçtiyseniz Ekle’de o rakam kadar olacaktır.

Dip Notà Buradaki değerlerin oluşmasını sağlayan 2 durum vardır. Birincisi sınavın Sınıf seviyesi olmalıdır. İkincisi de bu sınava uygun sınıf seviyesi olan öğrencilerin olmasıdır. Bu ikisi olmazsa bu sınav uygulaması için oturma kaydı yapılamaz.

Seçtiğimiz uygulama o gün, o saatte bir tane olduğu için karışık ya da ayrı demiş olmanın bir önemi bulunmamaktadır. Herhangi bir seçeneği seçip Ekle deyiniz.

Karşınıza gelecek örnek ekranda sadece Hepsi (10) şeklinde bir değer yazmaktadır


+ butonuna basarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Aşağıda + butonuna basılarak ne kadar detaylı bilgilere erişebileceğinizi görebilirsiniz.Buradan oturma kaydı yapılacak öğrencileri seçiniz.İleri deyiniz.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü gelecektir.Burada ki toplam kapasite K12NET sistemine tanımladığınız odaların Öğrenci kapasitesinde yazan rakamların toplamıdır.

Dip Notà Eğer oda tanımlarken öğrenci kapasitesi girilmez ise oturma kaydı yapılamaz çünkü öğrencileri yerleştirilecek oda bulunamaz.

Seçilen/ Gerekli kapasite ise kaç kişilik oda seçildiğiyle gerekli olan yer sayısıdır.

Bir sonraki odaya geçme şekli eğer odada yer kalmadığında seçilirse bir oda dolacak ve o şekilde diğer odada oturma kaydı yapılmaya devam edilecektir. Ancak Sırayla her öğrencide seçilir ise bir öğrenci bir odaya yerleştirilir diğer öğrenciye gelindiğinde bir sonraki odaya yerleştirilir, bu şekilde işlemler devam edilir. Bu seçenekte öğrencilerin dağıtımı ÇOK KARIŞIK olur

Bırakılacak Boşluk her odada boş kalınması istenen yer sayısıdır. Eğer bir odada hiç boş yer kalmasın isteniyorsa 0 yazılır.

Odalar kısmından hangi odalarda sınav uygulanacaksa o odalar seçilir ve kaydet diyerek oturma kaydı işleminiz sona erer.

Yapılan bu oturma kaydı için her öğrenciye sınava giriş belgesi verilmek isteniyorsa, raporlar, kısayol ve işlemlerde bulunan Toplu Oturma Kaydı Listesi tıklanır.
Uygulama seçilir ve gelen ekrandan oturma kaydı listesinin resimli olmasını istiyorsanız resimli seçiniz ve bitir diyiniz. Resimsiz liste alındığında aşağıda örneğini sunduğum gibi bir liste verecektir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder